NMOSD

Choroba Devica

Leczenie

Leczenie NMOSD można podzielić na leczenie rzutu oraz leczenie modyfikujące przebieg choroby. W terapii zaostrzenia choroby czyli rzutu, stosuje się sterydy, plazmaferezę, bądź w przypadku nieskuteczności - immunoglobuliny.

Większe znaczenie ma leczenie modyfikujące przebieg choroby, czyli powstrzymujące przed progresją oraz wystąpieniem kolejnych rzutów. Każde zaostrzenie choroby wiąże się z kolejnym krokiem do nieodwracalnej niesprawności.

Najnowszymi zdobyczami medycyny i terapii immunomodulującej NMOSD są przeciwciała monoklonalne, których działanie jest ukierunkowane na cel immunologiczny, a wyniki badań klinicznych wykazują bardzo dobre wyniki leczenia. Obecnie w Polsce refundowany jest jeden lek z trzech terapii zarejestrowanych w Europie w leczeniu NMOSD.

Program lekowy B.138.FM można znaleźć pod Program-lekowy-B.138.FM-NMOSD.pdf

Anita i Emilia – chorują na zespół Devica (NMOSD). Tu obejrzysz filmy, w których podzieliły się swoimi doświadczeniami i emocjami związanymi z chorobą.

Na pytania dotyczące choroby Devica (NMOSD) odpowiada nasz ekspert – prof. dr hab. n. med. Beata Zakrzewska-Pniewska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Partnerzy kampanii

Organizator